Svetovni dan Zemlje

Svetovni dan Zemlje


Dan Zemlje vsako leto po vsem svetu praznujemo 22. aprila. Od leta 1970 se številne organizacije in institucije vključujejo v različne aktivnosti za opozarjanje na okoljske probleme in ozaveščanje o njih. Dan Zemlje, sicer ustanovljen v ZDA, danes obeležujejo v več kot 150 državah po vsem svetu.

Ta dan smo vzeli kot priložnost, da opozorimo na zaščito našega planeta in s tem spodbujamo zavest o trajnostnem in okolju prijaznem delovanju. Preberite več o grožnjah za planet, vključno s podnebnimi spremembami in izgubo biotske raznovrstnosti ter Müllerjevim doprinosom. Poleg tega vam predstavljamo naše blagovne znamke, ki s posebno embalažo ali dizajnom izdelkov ali posebnimi aktivnostmi in projekti pomembno prispevajo k ohranjanju našega planeta. Odkrijte tudi nasvete in trike za varstvo okolja. 

• Katere so grožnje Zemlji?
• Müllerjeva zavezanost dnevu Zemlje
• Müllerjeve lastne blagovne znamke
• Nasveti in triki za varstvo okolja
• Nadaljna vsebina o trajnosti

Kakšne so grožnje Zemlji?

Podnebne spremembe

Globalno segrevanje in podnebne spremembe so že v polnem zamahu in se kažejo s poplavami, vročinskimi valovi in talečimi se ledeniki. Z začetkom industrializacije smo ljudje začeli bolj opazno vplivati ​​na podnebje na Zemlji. Predvsem zaradi življenjskega sloga, za katerega porabimo veliko energije, v zrak izpuščamo vse več toplogrednih plinov, kar povzroča podnebne spremembe.
 
Upadanje biotske raznovrstnosti

Vse več rastlinskih in živalskih vrst po vsem svetu izginja. Biotska raznovrstnost, tj. raznolikost življenja v vseh njegovih oblikah, se dramatično zmanjšuje. Spremembe rabe zemljišč, podnebne spremembe in širjenje tujerodnih vrst ogrožajo biotsko raznovrstnost na našem planetu.
Zakaj je biotska raznovrstnost pomembna?

Biološka raznovrstnost je predpogoj za naše življenje in preživetje. Dober zrak, čista voda in kakovostna tla so odvisni od biološke raznovrstnosti našega planeta. Rastline, živali, glive in mikroorganizmi čistijo vodo in zrak, služijo kot hrana ter zagotavljajo rodovitno zemljo in prijetno klimo. Žuželke opraševalke, kot je čebela, pa so nujne za razmnoževanje rastlin, saj s tem zagotavljajo našo proizvodnjo hrane.
Biološka raznovrstnost ima pomembno vlogo
Biološka raznovrstnost ima pomembno vlogo.

Müllerjeva zavezanost dnevu Zemlje


Müller je zavezan okolju, ker je ravnanje na pošten in trajnosten način preprosto pravilno. Pri tem se ne osredotočamo le na preprečevanje nastajanja odpadkov, temveč tudi na recikliranje. Na ta način podjetje Müller z različnimi projekti in različnimi sodelujočimi partnerji ne le ozavešča o varovanju Zemlje, temveč ponujamo tudi priložnosti, da tudi sami postanete aktivni. Več o tem si lahko preberete v naših nasvetih in trikih za varstvo okolja.

Na tem mestu imamo za vas dve temi, ki bi vam ju radi podrobneje predstavili, saj veliko prispevata k ohranjanju naše Zemlje: varstvo čebel in pogozdovanje (avtohtonih) gozdov.

Müllerjev srčni projekt: Projekt čebela


Čebele so nosilni steber ekosistema. Več kot 80 % avtohtonih cvetočih rastlin je odvisnih od njihovega opraševanja. Tudi ljudje potrebujemo čebele: Tretjina svetovne proizvodnje hrane je odvisna od čebel in drugih žuželk. Zato je še toliko bolj pomembno, da skupaj podpiramo čebele in varujemo njihov življenjski prostor. Müller si zato z različnimi projekti in kampanjami prizadeva za reševanje čebel.
Čebele so glavni steber našega ekosistema.

Čebelji projekt: 1 milijon čebel dobi dom


Čebele so steber našega ekosistema. Od leta 1950 pa se je svetovna populacija čebel zmanjšala za več kot polovico. S pomočjo sodelovanja med podjetji Müller, couponplatz, beefuture in drugimi podpornimi partnerji bo dom dobilo približno 1 milijon čebel. En poln panj ustreza približno 60 000 čebelam. Vizija projekta je bila doseči približno 17 polnih panjev (= 1 milijon čebel) in tako ustvariti nov življenjski prostor za čebele. Ta mejnik je bil že presežen in vsak dan je rešenih več čebel!
Dan čebel v osnovni šoli

V letu 2023 je na različnih osnovnih šolah potekal projektni dan na temo čebel, ki ga je izvedlo podjetje za varstvo čebel Beefuture v sodelovanju z Müllerjem. Z jasnimi slikami, praktičnimi satji in zgodbami so šolske razrede skozi vse leto popeljali na potovanje čebel. V poročilih otrok je bilo opaziti, da se na čebele v vsakdanjem življenju gleda s skepso, predvsem pa z radovednostjo. Mnogi otroci že poznajo družinske čebelnjake, saj se čebelarstvo vse bolj uveljavlja kot družinski hobi. Nič nenavadnega ni, da se celotne družine udeležijo čebelarskih tečajev pri Beefuture in spoznajo, da čebelje družine vsekakor potrebujejo nego in nikakor ne smejo biti prepuščene same sebi.
Šolski razred poteka skozi vse leto na potovanju čebel
Šolski razred poteka skozi vse leto na potovanju čebel.
Med je na voljo za socialne projekte
Med je na voljo za socialne projekte.


Med - 100 % proizvedel Müller 

Leta 2022 so marljive žuželke pridelale toliko medu, da ima podjetje Müller zdaj svoj lastni med Müller. Med, ki ga 100-odstotno proizvedejo čebele podjetja Müller, ni v prodaji, saj je na voljo le za socialne projekte.

Osnovna šola v Oberfahlheimu je na primer v okviru projektnega dneva o čebelah prejela 300 kozarcev medu, da bi s tombolo ali prodajnimi stojnicami prispevala v šolsko blagajno.

Ponovno pogozdovanje (avtohtonih) gozdov


Izginjanje gozdov je svetovni problem. Velike populacije dreves v amazonskih regijah se nenehno zmanjšujejo. Samo leta 2022 so tam posekali približno 12.000 kvadratnih kilometrov gozdnih površin, kar je še dodatno zmanjšalo enega najpomembnejših proizvajalcev kisika. Toda tudi pri nas se gozdovi zmanjšujejo, zmanjšuje se življenjski prostor divjih živali in tudi kakovost tal. Podjetje Müller se od leta 2022 z različnimi projekti zavzema za trajnostno rabo virov. Pri tem se Müller ne osredotoča le na aktivno pogozdovanje gozdov v Nemčiji in na mednarodni ravni, temveč tudi na izobraževanje.

Obnova gozdov s celostnim pristopom


Müller od sredine leta 2022 podpira neprofitno organizacijo za pomoč Fairventures Worldwide s sedežem v Stuttgartu, ki izvaja pogozdovanje v Ugandi in v domačih gozdovih. Na otoku Borneo (Indonezija) in v Ugandi (vzhodna Afrika) organizacija Fairventures uporablja celostni pristop, ki poleg ekoloških upošteva tudi socialne in gospodarske vidike ter se osredotoča na lokalno prebivalstvo.
Organizacija Fairventures
Fairventures ima celovit pristop k pogozdovanju.
17.000 dreves za boljše podnebje
Začetek projekta v Günzburgu.

34.000 dreves za boljše podnebje

S skupno 17.000 dreves je bil v mestnem gozdu Günzburg položen temeljni kamen za veliko akcijo pogozdovanja. Leta 2023 je bilo tam zasajenih skupno 34.000 dreves. S to kampanjo želijo Müller in drugi sodelujoči partnerji podpreti trajnostno gospodarjenje z nemškimi gozdovi.

Pri izbiri drevesnih vrst se je strokovno znanje držalo predvsem avtohtonih vrst, kot so srebrna jelka, zimska lipa, gaber, trepetavka in oreh, pa tudi duglazija, rdeča jelša, bakrena bukev, weymouthski bor in rdeči hrast. 

Pestra mešanica različnih drevesnih vrst bo v prihodnosti zagotovila uravnotežen drevored in življenjski prostor za številne gozdne prebivalce. Hkrati bo ukrep izboljšal kakovost tal, kar bo koristilo okolju in ljudem.
17.000 dreves za boljše podnebje
Mešani gozd ustvarja življenjski prostor, primeren za bivanje.

Velik projekt na Hrvaškem

Umazane plaže po vsem svetu so velik problem, ki vpliva tudi na obale Evrope. Neustrezni sistemi odvoza odpadkov in obremenjenost turizma v glavni sezoni povzročajo nesorazmerno velike količine odpadkov. Onesnaženje oceanov in s tem povezana obremenitev ekosistema imata daljnosežne posledice in jih je mogoče odpraviti le s kompleksnimi metodami.

Zato je okoljevarstvena organizacija MBRC the Ocean začela velik projekt s sodelovanju z Müllerjem na Hrvaškem. Projekt se je začel oktobra 2023. Jadransko obalo hrvaškega Dugega otoka so očistili smeti: 60 prostovoljcev, med njimi 12 zaposlenih v Müllerju, je uspelo zbrati 72 vreč, polnih smeti. Cilj projekta “Cleanup Hub” je s pomočjo MBRC Cleaning Hubs v enem letu očistiti celotno obalo Hrvaške od severa do juga. Za bolj strokovno odlaganje in recikliranje zbranih odpadkov se projektni partnerji zanašajo na sodelovanje z lokalnimi reciklažnimi partnerji.
Organizacija Fairventures
Cilj je z izobraževanjem v šolah zmanjšati količino odpadkov.
Izobraževanje v šolah

Poleg cilja, da s čistilnimi akcijami očistimo obale smeti, sodelujoča partnerja MBRC the ocean in Müller podpirata izobraževanje v šolah, da bi preprečili nadaljnje kopičenje smeti na obalah. V ta namen so v šolah načrtovane različne dejavnosti, podprte s celovitimi koncepti recikliranja.

Croatia’s biggest clean up


Tri plaže


Kot del velikega projekta Müller organizira "največje čiščenje na Hrvaškem" skupaj z MBRC ocean v okviru dneva Zemlje. V času od 12. do 22. marca 2024 so na obalah Krka, Cresa in Medulina načrtovane čistilne akcije z več kot 300 prostovoljci. Med prostovoljci so potapljači, mornarji, študenti in zaposleni v Müllerju. Dodatna akcija je namenjena ponovnemu združevanju sredstev za čiščenje plaž. Sodelujoči partnerji tudi upajo, da bo to ustvarilo nadaljnje prevzeme za obsežni projekt »Cleanup Hub«.
Med prostovolci so bili tudi zaposleni Müller
Med prostovoljci so tudi zaposleni v Müllerju.
Pomembna skrb

Trajnostni projekt na Hrvaškem je za Müller še posebej pomemben. Trgovska skupina s sedežem v Ulmu je tam dejavna s skoraj 100 poslovalnicami.

Müllerjeve lastne blagovne znamke

Varovanje Zemlje nam je blizu še posebej pri naših blagovnih znamkah. Zato svoje izdelke in embalažo nenehno razvijamo v smeri izogibanja nastajanju odpadkov.

Številni izdelki znamk AVEO, Terra Naturi, Body&Soul, Bio Primo, Duchesse, Blink in SoftStar prispevajo k varovanju okolja, saj se ne osredotočajo le na preprečevanje nastajanja odpadkov, temveč tudi na odpravljanje mikroplastike:

  • Manjša embalaža z enako vsebino, ki prihrani embalažni material.
  • Navodila za ločevanje na embalaži za spodbujanje kasnejšega ločevanja odpadkov, npr. na kuhinjskih rol Softstar ali toaletnem papirju.
  • Lepotna embalaža, ki je oblikovana tako, da so različni materiali ločeni neposredno ob odpiranju embalaže, npr. pri izdelkih Body&Soul.
  • Uporaba obnovljivih surovin in recikliranih materialov, npr. z leseno zobno ščetko SensiDent.
  • Vrečka za ponovno polnjenje, npr. za čistilo za steklo BLINK.
  • Trdni šamponi in tuši, ki prav tako ne uporabljajo plastične embalaže, kot so trdi šamponi Terra Naturi.
  • Menstrualni predmeti za večkratno uporabo, kot je menstrualna skodelica Duchesse.

Nasveti in triki za varstvo okolja

Dan Zemlje je vsak dan! Za okolje se moramo in zmoremo zavezati in mu vsak dan nekaj prispevati. Gre za zmanjšanje našega ekološkega odtisa in zaščito našega planeta. Zato je tukaj nekaj nasvetov in trikov o tem, kaj lahko vsak od nas naredi za zaščito okolja:
  • Namesto da kupujete nova oblačila, jih podarite, dajte v popravilo in upoštevajte nasvete strokovnjakov, da vam ne bo treba vedno takoj kupovati novih stvari.
  • Bodite varčni pri uporabi izdelkov in uporabljajte regionalne, sezonske in trajnostne izdelke, ki imajo dolg rok trajanja in jih je možno ponovno uporabiti.
  • Kupite zaboj sadja in zelenjave pri bližnjem kmetu ali se odpravite po nakupih na tržnico.
  • Namesto vožnje z avtomobilom uporabljajte zeleni transport, kot je železniški promet ali kolo, in uživajte na svežem zraku.
  • Recikliranje deluje tudi doma, na primer stare mobilne telefone lahko oddate v reciklažo na ustreznih točkah, namesto da jih zavržete.
  • Prihranite energijo in elektriko z izklopom električnih naprav ali luči, ko jih ne potrebujete več.
  • Uporabljajte certificirano naravno kozmetiko, ki ne sme vsebovati mikroplastike.
  • Pri nakupovanju uporabljajte mreže za sadje, vrečke za kruh in škatle za shranjevanje. Poleg trgovin z nepakiranim blagom zdaj tudi številne druge trgovine ponujajo nepakirano blago ali pa vam na zahtevo dajo blago v posodah, ki ste jih prinesli sami.
  • Izposoja namesto nakupa: Namesto da kupujete knjige, izkoristite ponudbo lokalne knjižnice. Druga možnost je izmenjava knjig z znanci. Poleg tega, da je to okolju prijazno, je tudi prijazno do denarnice in ščiti knjižne police doma pred prenatrpanostjo.
  • Ustrezno reciklirajte.

    Nadaljnja vsebina o trajnosti