Dan tropskih gozdov
Vsako leto od 14. septembra 1989 naprej se na "Dan tropskih gozdov" opozarja na grozeče uničevanje tropskih gozdov. Dan akcije je sprožila organizacija za varstvo narave in okolja "WWF" in ga umestila na rojstni dan Aleksandra von Humboldta, enega najpomembnejših nemških raziskovalcev. Med letoma 1799 in 1804 je raziskoval deževne gozdove Južne in Srednje Amerike, kjer je pridobil številna nova spoznanja, ki jih Evropejci prej niso poznali.

Ta dan smo izkoristili kot priložnost, da opozorimo na varstvo gozdov – tako tropskih kot domačih. Izvedite več o pomenu in nevarnostih naših (tropskih) gozdov, lesu iz trajnostnega gozdarstva in bambusovi surovini ter o Müllerjevi zavezi, ki je povezana s tem. Poleg tega predstavljamo blagovne znamke, ki so pri nas na voljo in s posebnimi embalažami ali dizajnom izdelkov ali posebnimi akcijami in projekti pomembno prispevajo k varovanju gozdov. Odkrijete lahko tudi nasvete in trike za zaščito okolja.


Vsebina strani

Zanimiva dejstva o deževnih gozdovih
Müllerjeva zavezanost dnevu (tropskih) gozdov 
Higienski papir Softstar

Müllerjeve lastne blagovne znamke
Nasveti in triki za zaščito gozdov
N
adaljnja vsebina o trajnosti
Zanimiva dejstva o deževnih gozdovih
Ali veste kakšnim grožnjam so izpostavljeni tropski gozdovi?

Ena glavnih groženj je krčenje gozdov. Vsako minuto se poseka za površino 40 nogometnih igrišč. Razlogov za krčenje gozdov je veliko. Območja se spremenijo v nasade, uporabljajo se za govedorejo, tropski gozd je potreben za papirno ali pohištveno industrijo, tla pod posekanimi gozdovi pa so zanimiva zaradi naravnih virov, kot je aluminij.
Kakšen je pomen tropskih gozdov?

Deževni gozdovi so " pljuča" zemlje.
Tropski deževni gozdovi so bistvenega pomena za podnebje. Preprečujejo podnebne spremembe, ker proizvajajo 40% svetovnega kisika. Hkrati tudi vežejo ogljikov monoksid.

So tudi pomemben življenjski prostor flore in favne. Več kot polovica vseh živalskih vrst po vsem svetu je doma v deževnem gozdu. Številne rastlinske in živalske vrste so v preteklosti že izumrle. Zaradi vstrajnega krčenja večjih gozdnih površin izginja vse več življenjskih prostorov za živali in rastline.
Tropski gozdovi proizvedejo 40-odstotkov svetovnega kisika
Tropski gozdovi proizvedejo 40-odstotkov svetovnega kisika
Müllerjeva zavezanost dnevu (tropskih) gozdov
Trenutna znanstvena spoznanja kažejo, da nam globalno pogozdovanje lahko pomaga premagati dve svetovni krizi hkrati. Po eni strani pomaga obnoviti degradirane habitate in zaščititi obstoječo biotsko raznovrstnost. Po drugi strani pa je tudi eden najučinkovitejših instrumentov za odstranjevanje toplogrednega plina ogljikovega dioksida iz ozračja.
Fairventures uporablja celostni pristop k pogozdovanju
Fairventures uporablja celostni pristop k pogozdovanju
Müller spodbuja pogozdovanje gozdov 

Skupaj s partnerjem Denkriesen smo v obdobju od sredine novembra 2021 do konca januarja 2022 izvedli aktivnost v kombinaciji s popusti in donacijami, ki je bila podprta s kuponi. Naše stranke so prejele 10 % popusta na izdelke znamke Denkriesen. Hkrati je bilo 10 % od prodaje izdelkov Denkriesen, ki je bila podprta s kuponi, doniranih organizaciji Fairventures za uporabo denarja za pogozdovanje lokalnih in tropskih gozdov. 
Fairventures je tako dobil donacijo v višini 30.000 €. 
Müller od sredine leta 2022 podpira neprofitno humanitarno organizacijo Fairventures Worldwide s sedežem v Stuttgartu pri pogozdovanju v Ugandi in naših lokalnih gozdovih. Fairventures na otoku Borneo (Indonezija) in v Ugandi (Vzhodna Afrika) uporablja holističen pristop, ki ne upošteva le ekoloških, ampak tudi socialne in ekonomske vidike ter se osredotoča na lokalno prebivalstvo. Hkrati je Müller zavezan lokalnemu gozdu v Baden-Württembergu, ki ga je v zadnjih letih močno prizadela sušo in napad podlubnikov. V sodelovanju z občino Herrenberg in odgovornimi v gozdnem okolišu Herrenbergovega mestnega gozda se prizadeta gozdna območja v bližini Herrenberga in v naravnem parku Schönbuch pogozdujejo z avtohtonimi drevesnimi vrstami.
34.000 dreves za boljše podnebje

S skupno 17.000 drevesi je bil v občinskem gozdu Günzburg položen temeljni kamen za obsežno akcijo pogozdovanja. Do konca leta je načrtovana nadaljnja pogozditev s 17.000 drevesi, tako da bo leta 2023 skupaj posajenih 34.000 dreves. S to kampanjo želijo družba Müller in drugi partnerji za sodelovanje podpreti trajnostno gospodarjenje z nemškimi gozdovi. Pisana mešanica različnih drevesnih vrst, vključno s srebrnimi jelkami, orehi in bakrenimi bukvami, z uravnoteženo populacijo dreves zagotavlja življenjski prostor številnim 
Mešani gozd ustvarja primeren življenjski prostor
Mešani gozd ustvarja primeren življenjski prostor
Higienski papir SoftStar
Higienski papir Softstar
Kartonska embalaža postane higienski izdelek SoftStar
Higienski papir iz kartonske embalaže

Müller je prvo maloprodajno podjetje, ki proizvaja higienski papir iz lastne kartonske embalaže. Skupaj s proizvajalcem WEPA je kartonska embalaža, ki je bila uporabljena kot zunanja embalaža in ki se dnevno kopiči v osrednjem skladišču podjetja Müller (Ulm, Baden-Württemberg), reciklirana v higienski papir. Tako je nastalo krožno gospodarstvo SoftStar.
Krožno gospodarstvo SoftStar

WEPA prevzame prazno kartonsko embalažo ob dostavi v osrednje skladišče Müller in jo dostavi na različne lokacije WEPA v Nemčiji, kjer jo predelajo v higienski papir SoftStar. S tem se prihranijo potovanja, surovine in CO2. Poleg tega se v proizvodnem procesu ne uporablja umetno beljenje. To prav tako varuje okolje in odpadno vodo. Müller skupaj s proizvajalcem WEPA na police Müllerja prinaša trajnostne različice robčkov, toaletnega papirja in kuhinjskih rolic.

Sklenjen krog: od kartonske embalaže do higienskega papirja
Müllerjeve lastne blagovne znamke
Varovanje gozdov je za nas še posebej pomembno, ko gre za naše lastne blagovne znamke. Zato nenehno razvijamo svoje izdelke in embalažo. Številni izdelki znamk AVEO, Terra Naturi, Paperzone, Body&Soul, SensiDent, CleanPac in SoftStar prispevajo k varovanju okolja z zmanjševanjem količine odpadkov. Naš razvoj se med drugim osredotoča na:

  • Manjša embalaža z enako vsebino, ki prihrani embalažni material.
  • Navodila za ločevanje na embalaži, ki spodbujajo nadaljnje ločevanje odpadkov, npr. na kuhinjskih rolah ali toaletnem papirju znamke Softstar.
  • Uporabo obnovljivih surovin in recikliranih materialov, npr. pri leseni zobni ščetki SensiDent.
  • Trdni šamponi za lase in tuširanje, ki tudi ne uporabljajo plastične embalaže, kot so trdi šamponi Terra Naturi.
  • Izdelki iz recikliranega papirja, kot so naši izdelki Paperzone, ki nosijo oznako"Blauer Engel" (v slovenščini modri angel). Ti so izdelani iz 100-odstotno recikliranega papirja, kot so samolepilne reciklirane sive kuverte.
  • Recikliranje lastne kartonske škatle v higienski papir, kot je naš higienski papir SoftStar.
  • Surovine iz trajnostnega gozdarstva. Les za leseni jedilni pribor CleanPac prihaja iz odgovorno gospodarjenih gozdov in je 100 % biorazgradljiv. CleanPac se vse bolj zanaša tudi na trajnostne surovine, kot so nabodala za hrano, ki so na voljo v različnih velikostih in so izdelana iz 100 % bambusa.
Nasveti in triki za zaščito gozdov
Tudi majhni ukrepi pripomorejo k varovanju gozda. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov:

  • Varčujte s papirjem, uporabite recikliran papir ali ga uporabite večkrat.
  • Zavestno uživanje mesa: bolje je jesti manj mesa ali pa ga sploh ne jesti.
  • Ob nakupu izdelkov iz lesa bodite pozorni na znak FSC® in ne kupujte pohištva iz tropskega lesa.
  • Izogibajte se aluminiju: zajtrka ne zavijajte v folijo, ampak ga zapakirajte v škatlo za malico ali robčke iz čebeljega voska (na voljo so tudi veganske različice).
  • Pametne telefone uporabljajte čim dlje (saj so za njihovo proizvodnjo potrebne plemenite kovine, ki jih običajno najdemo le v tropskih gozdovih) - če pametni telefon res ni več uporaben, ga lahko reciklirate.
  • Pri živilih uporabljajte regionalne, sezonske izdelke iz ekološke pridelave.
  • S pomočjo organizacij lahko sami posadite nova drevesa. 
  • Kupujte trajnostne izdelke iz bambusa: Bambus zraste več kot en meter na dan, zato je mogoče posekati veliko več bambusa, ne da bi ogrozili zaloge, kot bi lahko posekali dreves.
  • Uporabljajte slamice za večkratno uporabo, npr. iz nerjavečega jekla ali stekla.
  • Pri nakupu sadja, zelenjave in kruha namesto plastičnih ali papirnatih vrečk uporabljajte vrečke za svežino in mrežice za svežino
  • Poiščite oznako "Blauer Engel" (v slovenščini modri angel): izdelki iz recikliranega papirja s to znako zagotavljajo, da so papirna vlakna izdelkov pridobljena iz 100-odstotnega odpadnega papirja.
Nadaljna vsebina o trajnosti