Svetovni dan oceanov
Svetovni dan oceanov
Svetovni dan oceanov je namenjen ozaveščanju o pomenu oceanov. Opozarjati je potrebno tako na ekološki pomen svetovnih oceanov, kot tudi na težave, kot sta onesnaževanje ali prekomerni ribolov. Svetovni dan oceanov se praznuje že od 8. junija 2009, od kar so ga decembra 2008 Združeni narodi (ZN razglasili za dan akcije.

Ta dan smo vzeli kot priložnost, da opozorimo na zaščito naših oceanov in s tem spodbujamo zavest o trajnostnem in okolju prijaznem ravnanju. Preberite več o največjih težavah naših oceanov, kot so prekomerni ribolov in plastični odpadki, ki pridejo v morje na različne načine. Poleg tega predstavljamo blagovne znamke, ki s posebno izdelano embalažo ali dizajnom izdelkov pomembno prispevajo k zaščiti naših oceanov. Odkrijte tudi kampanje za zbiranje sredstev in nasvete za zmanjšanje odpadkov v vsakdanjem življenju.

Rešimo morja skupaj s Spuži Kvadratnikom in Müllerjem

Praznujemo 25 let Spuži Kvadratnika in sodelujemo pri zaščiti naših oceanov! Ob svetovnem dnevu oceanov želimo opozoriti na pomen ohranjanja čistih oceanov. Ker niso samo življenjski prostor za fascinantna bitja, kot so Spuži in njegovi prijatelji, ampak tudi za nešteto drugih bitij. Spuži Kvadratnik in Müller želita otroke navdušiti za svetovni dan oceanov in hkrati opozoriti na pomen čistega oceana.
Akcija zbiranja plastenk

Skupaj s prijatelji Spuži Kvadratnika – Patrikom, g. Rakarom in Sanči Biks – smo organizirali sodelovanje za širjenje tega sporočila.
V času od 20.5 do 29.06.2024, Müller za vsako igračo, ki jo kupite, zbere plastenko na plažah. Akcija velja za celotno ponudbo igrač v Müllerju. Vsi smo del oceana in naša odgovornost je, da ga ohranimo. Praznujte z nami in očistimo morje!
Sodelovanje Müller in Spuži Kvadratnik
Müller v sodelovanju s Spuži Kvadratnikom in njegovimi prijatelji čisti morje.

Organizacija MBRC the ocean

Cilj severnonemške organizacije MBRC the ocean (pomen: embrace the ocean - objemi ocean) je razviti večji občutek odgovornosti in razumevanja problema plastičnih odpadkov. Poleg pomembnega izobraževalnega dela MBRC the ocean organizira tedensko čiščenje obalnih plaž, da bi preprečil onesnaževanje oceanov s plastičnimi odpadki. Čiščenje obalnih plaž spremljajo skupinske razprave, namenjene razpravam in izobraževanju o onesnaževanju morja in njegovem preprečevanju.

MBRC the ocean ponuja tudi brezplačen spletni tečaj z različnimi učnimi gradivi. Vsak teden je obravnavana nova tema, katere cilj je povečati ozaveščenost in razumevanje, kako lahko rešimo naše oceane. Ob koncu tečaja se izda potrdilo.

Središča za čiščenje

Umazane plaže so velik problem, ki vpliva na obale po vsem svetu. Neustrezni sistemi odvoza odpadkov in obremenjenost turizma v visoki sezoni povzročajo nesorazmerno velike količine odpadkov. Onesnaženje oceanov in s tem povezana obremenitev ekosistema imata daljnosežne posledice in jih je mogoče odpraviti le s kompleksnimi metodami.
MBRC the ocean in Müller sta v projektih sodelovanja s tako imenovanimi čistilnimi akcijami že uspešno očistila različne plaže smeti, tudi v Afriki in na Hrvaškem. Drugo središče za čiščenje je načrtovano za Malto.

Africas biggest cleanup - Največje čiščenje smeti v Afriki

Ravnanje z odpadki v Tanzaniji je problematično zaradi omejenega ločevanja odpadkov in neustreznega skladiščenja. V tanzanijskem mestu Dar Es Salaam na primer le 45 % dnevnih odpadkov konča na odlagališču. Zato fundacija MBRC the ocean vsako leto ob svetovnem dnevu oceanov načrtuje eno največjih akcij čiščenja obalnih plaž v različnih mestih z več kot 1000 prostovoljci pod sloganom " Africas biggest cleanup  - Največje čiščenje v Afriki".
Največje čiščenje smeti v Afriki
Skupaj se je zbralo več kot 1000 prostovoljcev

Dvanajst obalnih plaž


Letos bo v sodelovanju z družbo Müller organizirano čiščenje na dvanajstih večjih morskih obalah v Afriki, ki ga bodo spremljale razprave o različnih temah, povezanih s plastičnimi odpadki in njihovim vplivom na oceane. Več kot 1000 prostovoljcev je s plaž odstranilo 16 ton smeti.

Velik projekt na Hrvaškem

Da bi zmanjšali količino smeti na evropskih obalah, je MBRC the Ocean v sodelovanju z Müllerjem na Hrvaškem začel velik projekt. Projekt se je začel oktobra 2023. Jadransko obalo hrvaškega Dugega otoka so očistili smeti: 60 prostovoljcev, med njimi 12 zaposlenih v Müllerju, je uspelo zbrati 72 vreč, polnih smeti. Cilj projekta “Cleanup Hub” je s pomočjo MBRC Cleanup Hubs v enem letu očistiti celotno obalo Hrvaške od severa do juga. Za bolj strokovno odlaganje in recikliranje zbranih odpadkov se projektni partnerji zanašajo na sodelovanje z lokalnimi reciklažnimi partnerji.
Pomembna skrb

Trajnostni projekt na Hrvaškem je za Müller še posebej pomemben. Trgovska skupina s sedežem v Ulmu je tam dejavna s skoraj 100 podružnicami. Zato so tedenska čiščenja in izobraževanja v šolah pomemben del projekta za preprečevanje nadaljnjega kopičenja smeti na plažah. V ta namen med drugim: V šolah so načrtovane različne dejavnosti, podprte s celovitimi koncepti recikliranja.

Vtisi o trajnostnem projektu na Hrvaškem
Smeti na obali
Količina smeti na obalah je velik svetovni problem
Dodaten ukrep

V okviru velikega projekta je Müller skupaj z MBRC the ocean organiziral »največje čiščenje na Hrvaškem« v okviru dneva Zemlje. Dodatna kampanja je bila namenjena ponovnemu združevanju virov za čiščenje obal in nadaljnjim nakupom za obsežen projekt »Cleanup Hub«.
600 kg smeti

V času od 12. do 22. aprila 2024 so bile načrtovane čistilne akcije s preko 300 prostovoljci na plažah Krk, Cres in Medulin. Žal zaradi vremena v tem obdobju vseh plaž ni bilo mogoče očistiti smeti, zato so se 19. aprila 2024 začela dela na plaži Porta Pisana na Krku v zaščitenem zalivu. 77 prostovoljcev, vključno z zaposlenimi v Müllerju, se je kljub slabim vremenskim razmeram zbralo in plažo očistilo 600 kg smeti. Nerešeni ukrepi bodo sprejeti v naslednjih nekaj tednih.
Zaposleni Müllerja
Med prostovoljci so tudi zaposleni v Müllerju

Glavne težave naših oceanov

Prekomerni ribolov je ena od težav, ki onesnažujejo naše oceane. Bogastvo oceanov žal ni neizčrpno. Več kot 33% komercialnih staležev rib je preveč izkoriščenih, v Sredozemlju in na Črnem morju pa to znaša že več kot 60%.

Druga velika težava pa so smeti, predvsem plastične smeti.
Smeti se na različne načine znajdejo v morju. Nekaj smeti, ki so pristala v morju, prihaja iz ribištva, ladijskega prometa in obalne industrije, večina pa prihaja iz kopnega. Nekaj jih doseže morja prek vetrov ali rek.

Tri četrtine smeti v morju predstavlja plastika, kar postaja vse večji problem. Popolna razgradnja te snovi lahko traja več sto let. Do takrat pa plastika razpade na majhne delce - tako imenovano mikroplastiko.

Žal jo najdemo tudi v številnih kozmetičnih izdlkih ali sintetičnih oblačilih in nato z odpadno vodo najde svojo pot v morje. Velika težava mikroplastike je, da jih pojedo morske živali. Z uživanjem le-teh pa nato vstopijo tudi v človeški organizem. Kakšne posledice povzroči mikroplastika človeškemu telesu, žal še ni v celoti raziskano. Prav tako se lahko morske živali tudi ujamejo v velike plastične dele in umrejo.

Skrajni čas je, da podjetja premislijo in več pozornosti posvetijo trajnosti, da bi zaščitili oceane in vode.

5 nasvetov za manj plastičnih odpadkov v vsakdanjem življenju!

Zaščito oceanov in voda lahko s trajnostnim razmislekom podpirajo ne le podjetja, temveč tudi potrošniki kot posamezniki. Zato imamo za vas pet nasvetov, kako se lahko v vsakdanjem življenju izognete plastiki.

Nasvet št. 1: Ste žejni? 
Namesto plastenke vzemite plastenko za ponovno polnjenje, s čimer se lahko izognete do 4 plastenkam na osebo na dan.
Vsako minuto se na svetu kupi skoraj milijon plastenk. To je več kot 1,3 milijarde plastenk na dan.


Nasvet št. 2: Kava na poti? 
Za kavo ali čaj na poti vzemite svojo termo skodelico namesto skodelice za enkratno uporabo.


Nasvet št. 3: Plastične nakupovalne vrečke preprosto niso kul! 
S seboj vzemite lastne vrečke za vse nakupe, pa tudi za kosovne izdelke, kot so kruh, sadje ali zelenjava.


Nasvet št. 4: Kuhinja brez plastike?
Ne uporabljajte gobic, sredstvo za pranje posode v polnilu in zamenjajte plastiko z lesom (dvigala za ponev, solatni servisi, lesene žlice itd.), steklom (posode) ali krpicami iz čebeljega voska (folija za ohranjanje svežine). 


Nasvet št. 5: Nakupovanje brez plastike v supermarketu
Ali res potrebujemo banane in kumare zavite v plastiko? Poiščite alternative plastiki. Številni izdelki se že prodajajo v razsutem stanju ali v aluminijastih pločevinkah, kozarcih, v papirju ali kartonu. 

Vir: MBRC Akademija: https://academy.mbrctheocean.com/

Trajnost Müllerjevih lastnih blagovnih znamk

Zaščita okolja nam je pomembna tudi pri lastnimih blagovnimih znamkah, zato nenehno razvijamo svoje izdelke in embalažo. Številni izdelki znamke AVEO, Barfuss, Duchesse, Lavozon, SensiDent ali Terri Naturi so že brez mikroplastike. Prepoznate jih lahko po našem logotipu (glej desno).

Novi izdelki Müllerjevih kakovostih blagovnih znamk so preverjeni in zasnovani v skladu z ekološkimi vidiki ob upoštevanju trajnosti. Na tak način priljubljeni izdelki dobijo novo podobo in dodano vrednost. Svet gre naprej in mi z njim. Za okolje, za vas, za bogato prihodnost!
Ponosni smo, da nam je uspelo številne izdelke narediti trajnostne, zato želimo z vami deliti nekaj zanimivih dejstev:

  • Navodila za ločevanje na embalaži, kot je SoftStar, ki spodbujajo kasnejše ločevanje odpadkov doma
  • Lepotna embalaža, kot je Body&Soul, ki je zasnovana tako, da so različni materiali ločeni neposredno ob odpiranju embalaže.
  • Vodotopni film in odsotnost dišav, kot nekateri naši izdelki Blink
  • Recepti brez oktokrilena, kot so naši izdelki Lavozon, ki jih lahko prepoznate tudi po dodatku »Skladno s Hawaii Reef Law«.
  • Trdni šamponi in tuši, ki tudi ne uporabljajo plastične embalaže, kot so trdi šamponi Terra Naturi
  • Uporaba obnovljivih surovin in recikliranih materialov, npr. z leseno zobno ščetko SensiDent

Nadaljnja vsebina o trajnosti