Čebelji panj je za človeka neusahljiv vir dobrega
20. maja praznujemo svetovni dan čebel. Zadnja leta zlasti v maju vse več govorimo o pomembnosti čebel kot opraševalk, saj sta od njihovega opraševanja odvisni tako količina kot kakovost hrane na svetu. 

Hkrati pa se v skrbi za zdravje in dobro počutje vse bolj obračamo k naravi in naravnim rešitvam – še zlasti če njihove učinke vse bolj podpirajo tudi dokazi znanosti. Ena največjih tovrstnih naravnih dragocenosti so gotovo čebelji pridelki. 

Pokukajte v čebelji panj, spoznajte dragocene čebelje pridelke in se prepričajte, kako zelo nam lahko izboljšajo življenje. Kajti ko zares spoznamo, kako neprecenljivi so darovi čebel za človeka, se zavemo, da moramo čebele res varovati – ne le na svetovni dan čebel, ne le v maju, mesecu čebel, temveč vsak dan z vsemi svojimi dejanji.

Zakaj je Apisirup® tako odlična izbira?

• Vsebuje blagodejno kombinacijo čebeljih pridelkov in drugih sestavin, ki ponujajo naravno pomoč dihalom in imunskemu sistemu: med, izvlečke sleza, timijana oziroma materine dušice in propolisa ter vitamina C in A, ki imata vlogo pri delovanju imunskega sistema, vitamin A pa prispeva še k ohranjanju zdravih sluznic.

• Ko smrkamo in nam mirne noči krati nadležen kašelj, je Apisirup® prava izbira, saj pomaga pomiriti suh kašelj oziroma olajša izkašljevanje. Hkrati pomaga okrepiti imunski sistem, da nadležne viruse lažje premagamo. 

• Je medeni sirup v pravem pomenu besede, saj vsebuje kar 91 % medu oziroma 173 g v steklenički.

• Med je s svojo bogato sestavo izjemna aktivna učinkovina, skupaj z aromatičnimi izvlečki sleza in timijana pa poskrbi še za neprekosljiv okus, ki ga obožujejo odrasli in otroci – primeren je za otroke od 3. leta naprej.

• Ker med poskrbi za odličen okus in je tudi naravni konzervans, je Apisirup® res 100 % naraven. Ne vsebuje sladil, umetnih arom in konzervansov.
Zakaj je Apisirup® tako odlična izbira?
Apisirup® je odlična izbira

Dragoceni pridelki iz čebeljega panja

Apisirup® vsebuje dva izjemna čebelja pridelka: med in propolis. Spoznajmo ju pobliže, potem pa še matični mleček, največjo dragocenost iz čebeljega panja. 

Propolis: neprekosljiva čebelja zaščita

Dragoceni pridelki iz čebeljega panja
Propolis: neprekosljiva čebelja zaščita
Kako nastane?
Čebele panj pred boleznimi in vsiljivci zavarujejo s propolisom. Na popkih in brstičih dreves naberejo smolo, ki jo pomešajo s svojimi izločki ter voskom. Nastane lepljiva zmes, ki ji pravimo propolis ali čebelja zadelavina. 

Kako varuje čebele?
S propolisom čebele zamašijo vse odprtine, zadelajo razpoke in špranje, da v panju ni prepiha. Z njim »razkužijo« tudi celice, v katere bo čebelja matica odložila ličinke. Kadar vsiljivec v panju pogine, ga premažejo s propolisom in »mumificirajo«. Propolis v panju tudi izhlapeva in s tem naravno ohranja čebeljo družino zdravo. 

Kako koristi ljudem?
Če smo tradicionalno propolis uporabljali predvsem za lajšanje bolečega grla in žrela, zadnje klinične študije dokazujejo, da imajo flavonoidi iz propolisa pozitivne učinke tudi na imunski sistem, prebavni trakt (razjede, vnetja), ustno sluznico (afte, vnetja dlesni) in zobe (preventiva pred kariesom). Edino zagotovilo, do bo propolis res imel protimikrobne in protivnetne učinke, dokazane s kliničnimi študijami, pa sta standardizirana vsebnost flavonoidov in pravilno odmerjanje.

Med – tekoče zlato iz čebeljega panja

Med – tekoče zlato iz čebeljega panja
Med – tekoče zlato iz čebeljega panja
Kako nastane? 
Čebele medu ne nabirajo, ampak ga pridelujejo. Pašne čebele z rilčkom iz cvetov srkajo sladko tekočino, ki ji pravimo nektar ali medičina. Na iglicah ali listju dreves pa nabirajo tudi mano, sladek izloček drevesnih uši. Nektar in mano čebele shranijo v medni želodček, kjer se prepojita s čebeljimi encimi. Vsebino predajo panjskim čebelam. Te jo predelajo, zgostijo, dodajo izločke lastnih žlez in shranijo v satne celice.

Zakaj je tako dragocen?
Med vsebuje okrog 200 različnih snovi, ki mu določajo okus, vonj, aromo in barvo. Zaradi kompleksne mešanice sladkorjev je energijsko bogato živilo s hitrim energetskim učinkom. Med je vir vitaminov in mineralov, še posebej pomembni pa so zaščitni polifenoli, ki kot antioksidanti nevtralizirajo škodljive učinke prostih radikalov in s protivnetnim delovanjem varujejo organizem. Zato si le privoščite med – na žlički, kruhu, v čaju ali v medenih sirupih. 

Matični mleček: kraljevski dar iz čebeljega panja

Matični mleček: kraljevski dar iz čebeljega panja
Matični mleček: kraljevski dar iz čebeljega panja
Kako nastane? 
Matični mleček je belkasta, želeju podobna snov, ki jo iz krmilnih žlez na glavi izločajo mlade čebele dojilje, stare od 5 do 12 dni, in z njim hranijo čebelje ličinke. Prav matični mleček je tisti, ki določa, ali se bo čebelja ličinka razvila v matico ali čebelo delavko. Če čebele ličinko hranijo izključno z matičnim mlečkom, se iz nje razvije nova matica, če pa ličinko po treh dneh prenehajo hraniti z matičnim mlečkom, se iz nje razvije čebela delavka. Čeprav je čebelja matica genetsko povsem enaka drugim čebelam v panju, je prav zato, ker vse življenje uživa izključno matični mleček dvakrat večja od drugih čebel, najdlje živi (preživi lahko kar 15 rodov čebel) in je poleg trotov edina plodna čebela v panju.  

Zakaj je tako dragocen?
Matični mleček vsebuje vsa nujna hranila za razvoj čebel, pa tudi vrsto edinstvenih bioaktivnih snovi, ki jih ne najdemo nikjer drugje v naravi. Med njimi so kratkoverižne maščobne molekule, med katerimi je najpomembnejša 10-HDA (10-hidroksi-decenojska kislina). 

Kako koristi ljudem?
Matični mleček se že stoletja uporablja kot tonik vitalnosti in podpora imunskemu sistemu, novejše raziskave pa odkrivajo vedno nove učinke matičnega mlečka na številne vidike človekovega zdravja, kot so blaženje vnetnih procesov v telesu, vpliv na hormonsko ravnovesje, spodbujanje možganskih funkcij ter upočasnitev staranja. Matični mleček aktivira mehanizme dolgoživosti, poveča odpornost telesa na oksidativni stres ter tako ščiti celice pred poškodbami, ki povzročajo njihovo staranje.

Pomagajmo čebelam, da bodo čebele pomagale nam

Pomagajmo čebelam, da bodo čebele pomagale nam
Pomagajmo čebelam


Na svetu je kar 75 % kmetijskih rastlin odvisnih od opraševalcev, med katerimi so najučinkovitejše ravno čebele. Od čebel je odvisna vsaka tretja žlica hrane na naših krožnikih, zato so čebele ključne za varnost preskrbe s hrano. Brez čebel ne bi imeli jabolk, hrušk, češenj, sliv, jagod, breskev, paradižnika, paprike, korenja, fižola, graha … Vendar pa število čebel zaradi onesnaževanja, podnebnih sprememb, izgube življenjskega prostora, uporabe pesticidov … drastično upada.
K ohranitvi čebelam prijaznejšega sveta lahko poskrbite tudi vi! Z varovanjem okolja ali posaditvijo medovitih rastlin. Če te možnosti nimate, pa posadite virtualno drevo, podjetje Medex pa bo v vašem imenu posadilo pravega. Ker če pomagate čebelam, bodo tudi čebele pomagale vam – z opraševanjem in dragocenimi čebeljimi pridelki. Več na www.help-a-bee.com.